202.795.9999

On December 22, the Council of the District of Columbia announced proposed committees for Period 24. The Council will vote on committees at its organizational meeting on January 4. The new committees will be in effect until the next Council period ends in December 2022, unless amended. In the upcoming period, 10 Councilmembers will chair 10 standing committees, as well as a Sub-Committee on Redistricting and a Special Committee on COVID-19 Pandemic Recovery. The proposed changes to committees are detailed below.

 

New Standing Committees

 

  • The Committee on Government Operations and Facilities, chaired by Councilmember Robert White, will have responsibility for matters relating to the general operation and services of government, including procurement; maintenance of public buildings and property management; human rights; partnerships and grants management; matters relating to LGBTQ affairs; issues related to women; veterans affairs; matters affecting administrative law and procedure; matters relating to Advisory Neighborhood Commissions; matters regarding returning citizens; and the Washington Metropolitan Area Transit Authority

 

  • The Committee on Housing and Executive Administration, chaired by Councilmember Anita Bonds, will have responsibility for matter relating to the development, maintenance, preservation, and regulation of housing stock; joint jurisdiction for the purpose of oversight (not legislation) with the Committee on Business and Economic Development for New Communities; urban affairs; matters related to the Executive Office of the Mayor; and matters related to seniors.

 

  • The Committee on Recreation, Libraries and Youth Affairs, chaired by Councilmember Trayon White, will have responsibility for public libraries; public parks and recreation; cable television and entertainment; matters relating to Caribbean, Latino, African American, and Asian and Pacific Islander affairs; and youth affairs (other than juvenile justice).

Key Changes in Existing Standing Committee Responsibilities

  • Committee of the Whole
    • Additions
      • All matters related to public education, including matters exclusively concerning the University of the District of Columbia or the Community College of the District of Columbia
      • Redistricting
      • Board of Review of Anti-Deficiency Violations
      • Bullying Prevention Task Force
      • Commission on Out of School Time Grants and Youth Outcomes
      • Common Lottery Board
      • Community Schools Advisory Committee
      • District of Columbia Opportunity for Military Children State Council
      • District of Columbia Public Charter School Board
      • District of Columbia Public Schools
      • District of Columbia State Athletics Commission
      • Education Licensure Commission
      • Healthy Youth and Schools Commission
      • Higher Education Licensure Commission
      • Interagency Coordinating Council
      • Office of Out of School Time Grants and Youth Outcomes
      • Office of the Deputy Mayor for Education
      • Office of the Ombudsman for Public Education
      • Office of the State Superintendent for Public Education
      • Office of the Student Advocate
      • Our Schools Leadership Committee
      • Public Charter School Credit Enhancement Fund Committee
      • State Board of Education

 

  • Committee on Business and Government Operations
    • Additions
      • Joint jurisdiction with the Committee on Housing and Executive Administration for New Communities
      • Commission on Nightlife and Culture
      • Commission to Commemorate and Recognize Charles Hamilton Houston and for His Contributions to the American Civil Rights Movement, Education, and the Legal Profession
      • Office of Nightlife and Culture
      • Washington Convention and Sports Authority/Events DC

 

  • Committee on Human Services
    • Additions
      • Government Ethics
      • Board of Ethics and Government Accountability
      • Office of Deaf and Hard of Hearing
      • Office of the Ombudsperson for Children

 

  • Committee Assignments
Business and Economic Development

Kenyan McDuffie, Chair

Charles Allen

Mary Cheh

Vincent Gray

Brooke Pinto

Housing and Neighborhood Revitalization 

Anita Bonds, Chair

Brianne Nadeau

Elissa Silverman

Robert White

Trayon White

Education

David Grosso, Chair

Charles Allen

Anita Bonds

Robert White

Trayon White

 

 

Human Services

Brianne Nadeau, Chair

 Janeese Lewis George

Elissa Silverman

 David Grosso

 Brandon Todd

Robert White

Trayon White

Housing and Executive Administration

Anita Bonds, Chair

Kenyan McDuffie

Brooke Pinto

Elissa Silverman

Robert White

 

Facilities and Procurement

 Robert White, Chair

 Mary Cheh

 Vincent Gray

 Elissa Silverman

 Brooke Pinto

 

Labor and Workforce Development

Elissa Silverman, Chair

Christina Henderson

Janeese Lewis George

 Charles Allen

 David Grosso

 Kenyan McDuffie

Robert White

Trayon White

Judiciary and Public Safety

Charles Allen, Chair

Anita Bonds

Mary Cheh

Vincent Gray

Brooke Pinto

 

 

 

Government Operations

 Brandon Todd, Chair

 David Grosso

 Brianne Nadeau

 Elissa Silverman

Trayon White

Recreation and Youth Affairs

 Trayon White, Chair

 Anita Bonds

 Kenyan McDuffie

 Brianne Nadeau

 Brandon Todd

Health

Vincent Gray, Chair

Charles Allen

Mary Cheh

 David Grosso

Christina Henderson

Brianne Nadeau

Brandon Todd

Recreation, Libraries and Youth Affairs

Trayon White, Chair

Anita Bonds

Janeese Lewis George

Kenyan McDuffie

Brianne Nadeau

 

 

Government Operations and Facilities

 Robert White, Chair

Christina Henderson

Brianne Nadeau

Brooke Pinto

Trayon White

 

 

Transportation and the Environment

Mary Cheh, Chair

Charles Allen

Christina Henderson

Janeese Lewis George

Kenyan McDuffie

 Brandon Todd

Brooke Pinto

Sub-Committee on Redistricting

Elissa Silverman, Chair

Anita Bonds

Christina Henderson

 

 

Special Committee on COVID-19 Pandemic Recovery

Vincent Gray, Co-Chair

Charles Allen, Co-Chair

Janeese Lewis George

Kenyan McDuffie

Brooke Pinto